VOLT fesztivál

 

KLÍMATUDATOS SOPRON 2030 a VOLT Fesztiválon

 A VOLT Fesztiválra (2022. június 24-25.) látogatók kellően igazolták annak az európai felmérésnek az eredményét, hogy a fiatalok korunk legnagyobb kihívásának a klímaváltozást tekintik, amely kihat egészségükre, életminőségükre.  

A pódiumbeszélgetés résztvevői előadásokat hallgattak meg a Fertő-Hanság természetvédelméről, Sopron város klímavédelmi programjairól, valamint a családok és intézmények tudatosabb energiagazdálkodásának, a megújuló energiaforrások hasznosításának lehetőségeiről. A klímastandnál a szakértőkkel folytatott konzultációk, a helyszínen végzett gyorsfelmérések és a gyerekek körében népszerű szemléletformáló játékos feladatok azt mutatják, hogy a felnőttek és a gyerekek is rendkívül nyitottak és fogékonyak a környezet megóvását szolgáló programok, akciók, tevékenységek iránt. Erre jól építhet az éghajlatvédelmi városstratégia intézkedési csomagja, amelyet Sopron képviselőtestülete már korábban elfogadott és 2030-ig megvalósít.

A több tízezer látogatót fogadó VOLT Fesztivál kiváló eseménynek bizonyult Sopron stratégiai jövőképének széles körű megismertetésére is. Ennek fókusza, hogy az éghajlatváltozás kihívásaira megfelelően válaszoló intézményrendszerével, egészséges lakosságával és környezettudatos gazdaságával olyan várost alkosson, amely természeti értékeit, erőforrásait fenntartható módon őrzi és használja.

Sopron, 2022. június 29.

 

KLÍMATUDATOS SOPRON 2030 a VOLT Fesztiválon

 

Sopron jövőképe, hogy az éghajlatváltozás kihívásaira megfelelően válaszoló intézményrendszere, egészséges lakossága és környezettudatos gazdasága együttesen olyan várost alkosson, amely természeti értékeit, erőforrásait fenntartható módon őrzi és használja.

Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata sikeres pályázatot nyújtott be a Helyi klímastratégiák kidolgozása, valamint a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás tárgyú KEHOP-1.2.1. felhívásra. Ennek megfelelően „A klímatudatos Sopron városért” című projektje keretében az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, a kockázatok megelőzését és kezelését két, egymással szorosan összefüggő tevékenységgel kívánja elősegíteni.

Soproni klímatevékenységek stratégiai tervezése és megvalósítása

Sopron MJV Közgyűlése 2022. február 3-án, a lakosság, az intézmények és szervezetek véleményét is figyelembe véve elfogadta középtávú klímavédelmi stratégiai céljait és terveit. A „Klímatudatos Sopron 2030” stratégia energiagazdálkodási, közlekedési, környezet- és egészségvédelmi célú fejlesztési irányokat és intézkedéseket tartalmaz. Ösztönzi és segíti emellett, hogy a Sopronban élők – a kisgyermektől a felnőttekig – a lehető legszélesebb körben vegyenek részt klímapartnerségi és személetformálási programokon, rendezvényeken.

Klímatudatos szemléletformálás, fórumok, rendezvények

Az Önkormányzat a klímatudatosság fejlesztésére a lakosságot elérő és megszólító programokat szervez. Óvodai és iskola gyermekprogramok, így a „Föld legboldogabb napja” vetélkedők, rajzversenyek nagy érdeklődéssel valósultak meg. Emellett, 14 eseményből álló soproni rendezvénysorozat részéként lakossági szemléletformáló előadásokra és játékos minifórumokra, valamint a helyi intézményeknek szervezett szakmai találkozókra kerül sor. 

2022 áprilisában a Liszt Központban megtartott rendezvényünk, az Állati Jóó Családi Naphoz kapcsolódóan előadások és lakossági fórum formájában az élővilág, az erdők védelmének, a biológiai sokféleség megőrzésének témakörére összpontosított, felnőttek és gyermekek komoly érdeklődése, aktivitása mellett.  

A szőlőtermesztés és a borkészítés évszázados hagyományai előtt tisztelgő rendezvényre (Soproni Borünnep, 2022. május 20-22.) kilátogatók az éghajlatváltozás hatásairól is tájékozódhattak, illetve véleményt cserélhettek. A szervezők a köztudatba beágyazódott témák, mint a hulladéktermelés, a vizek állapota vagy a levegőminőség mellett felhívták a soproniak és turisták figyelmét olyan sajátos szempontokra, mint a szőlővidékek jövőjére is kiható éghajlati változások. 

A soproni Tündérfesztivál (2022. június 11-12.) helyszínén szervezett programunk a gyermekeket játékos formában, a felnőtteket pedig kvíz keretében szólította meg. Az élővilág, a természeti értékek megóvása, gondozása, a virágzó növények sokszínűségének biztosítása az éghajlatvédelem egyik kulcsterülete. A vadon élő és a termesztett növények beporzása révén a világ élelmiszertermelésében is igen jelentős szerepet betöltő méhek a klímaváltozásra különösen érzékenyek.  

Következő lakossági fórumunk a VOLT Fesztivál programjához kapcsolódik, június 24-én és 25-én. Előadások hangzanak el a Fertő-Hanság természetvédelméről, az élhető települések, ezen belül Sopron város klímavédelmi jövőképéről, legfontosabb intézkedésiről, valamint a családok és intézmények tudatosabb energiagazdálkodásának, a megújuló energiaforrások hasznosításának lehetőségeiről. A szervezők a felnőttek számára konzultációt is biztosítanak, a gyermekeket pedig játékos feladatok várják.